Menu

Władze

RADA FUNDACJI

Przewodniczący Rady Fundacji

Oskar Kochman

Biografia

Zwiń

Oskar Kochman jest przewodniczącym Rady Fundacji Towarzystwa Filomatycznego. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W działalność społeczną angażuje się już od czasów licealnych.

Był uczestnikiem wielu konferencji naukowych z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, sportowego i handlowego. Zwycięzca IP Challenge – największego w Polsce międzyuczelnianego konkursu wiedzy o własności intelektualnej. W latach 2014-2015 udzielał bezpłatnych porad prawnych osobom w trudnej sytuacji materialnej.

W obszarze jego głównych zainteresowań naukowych znajdują się prawo, finanse, ekonomia, historia i stosunki międzynarodowe.

Członek Rady Fundacji

Mateusz Wylaź

Biografia

Zwiń

Mateusz Wylaź jest członkiem Rady Fundacji Towarzystwa Filomatycznego. Odbywa studia na kierunku lekarskim na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Od 4 lat otrzymuje stypendium Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego dla najlepszych studentów. Jest wiceprzewodniczącym Uczelnianej Komisji Dydaktycznej w Samorządzie Studentów UJ oraz wiceprzewodniczącym Studenckiego Towarzystwa Naukowego UJ CM.

Był pomysłodawcą oraz dwukrotnym koordynatorem jednej z największych konferencji studenckich w Polsce – Medycznych Targów Wiedzy. Ponadto jest założycielem Fundacji na Rzecz Nauki i Zdrowia „Manuskrypt”. Napisał 13 rozdziałów w książkach z listy ministerialnej w dziedzinach medycyny, psychologii, historii i socjologii. Przedstawiał prace naukowe z zakresu biochemii lekarskiej, nauk klinicznych, humanistyki medycznej i medycyny sądowej na konferencjach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest Certyfikowanym Trenerem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny i prowadzi kursy z wystąpień publicznych, zarządzania czasem oraz efektywnej nauki. Pełni funkcję przedstawiciela studentów w Instytucie Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Jego zainteresowania naukowe ogniskują się wokół nauk ścisłych i kardiologii. Prywatnie pasjonuje się kulturą włoską.

Członek Rady Fundacji

Konrad Chlebda

Biografia

Zwiń

Konrad Chlebda jest członkiem Rady Fundacji Towarzystwa Filomatycznego, a ponadto przedsiębiorcą działającym na rynku nieruchomości oraz zawodowym licencjonowanym doradcą finansowym, kredytowym i ubezpieczeniowym. Specjalizuje się w sprawach inwestycyjnych, w systemie emerytalnym oraz w ubezpieczeniach zbiorowych.

Od lat jest zaangażowany w działalność społeczną i wolontaryjną. Od 2011 roku jest członkiem YMCA. W latach 2016-2019 pełnił funkcję prezesa ogniska YMCA w Krakowie, a w latach 2019-2021 prezesa zarządu YES Group w ramach europejskiego aliansu YMCA. Jest wolontariuszem Szlachetnej Paczki.

Okazjonalnie publikuje artykuły o tematyce z zakresu polityki międzynarodowej, ekonomii i finansów.
 W swojej działalności społecznej skupia się głównie na działaniach na rzecz uproszczenia systemu podatkowo-gospodarczego Polski oraz na rzecz liberalizacji przepisów krępujących talenty Polaków. Prywatnie interesuje się sztuką, architekturą, finansami i historią powszechną, a ponadto zajmuje się malowaniem obrazów, jest wokalistą swingowym i pokerzystą sportowym.

ZARZĄD

Prezes Zarządu

Adrian Kukliński

Biografia

Zwiń

Adrian Kukliński jest prezesem Fundacji Towarzystwa Filomatycznego oraz współzałożycielem i prezesem spółki kapitałowej. Ukończył studia z ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Dwukrotnie zdobył stypendium rektora UEK dla najlepszych studentów oraz był finalistą Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. W działalność społeczną angażuje się od szesnastego roku życia.

Jest scenarzystą i reżyserem filmu dokumentalnego pt. Czy rozwój technologii doprowadzi do zagłady ludzkości? (2022) oraz autorem książki pt. Plan dla młodych. Reforma szkolnictwa wyższego jako szansa na skok cywilizacyjny dla Polski (2020), w której przedstawił autorską propozycję uzdrowienia szkolnictwa wyższego w Polsce.

Jego największą pasją jest nauka rozumiana jako poznawanie rzeczywistości w całej jej złożoności oraz tworzenie programów optymalizacyjnych służących dobru wspólnemu. W obrębie jego głównych zainteresowań naukowych znajdują się rachunki narodowe, polityka monetarna, wojny walutowe, demografia, planowanie przestrzenne, geoekonomia, geopolityka, metodologia nauk, ontologia, filozofia języka oraz filozofia przyrody. Prywatnie interesuje się architekturą i aktywnym uprawianiem sportów.